IRIS - Investično Realitný Informačný Systém

Reality


  História drevených domov.

  Share
  avatar
  AllReall

  Počet príspevkov : 106
  Join date : 09.09.2010

  História drevených domov.

  Odoslať  AllReall za St október 06, 2010 8:32 pm

  História drevených domov.
  Drevo bolo od pradávna základným stavebným materiálom. Stavby z dreva nájdeme vo väčšine krajín sveta, od tých najsevernejších oblastí Kanady a Škandinávie až po oblasti južnej Afriky. Drevené domy si ľudia stavali a stavajú aj v tých v najtvrdších a najextrémnejších podmienkach snehu, mrazu, vlhka a vetra.

  Aj na našom území majú drevené stavby bohatú históriu. Archeologické vykopávky ako aj samotní historici potvrdili vysoký stupeň zručnosti našich predkov v opracovaní dreva a jeho využívaní na výstavbu obydlí.

  Na území Slovenskej republiky ani dnes nie sú výnimkou drevené stavby, ktoré majú vyše 200 a viac rokov. Niektoré z nich sú zapísané vo svetovej organizácii UNESCO.

  Jedna malebná dedinka nachádzajúca sa na Liptove menom Vlkolínec (r.1376) je toho dôkazom. Už pri samotnom vstupe Vás očarí krása tohto miesta. Drevené domčeky v prekrásnej no drsnej prírode by mohli rozprávať. Hoci je Vlkolínec zapísaný ako národná a svetová kultúrna pamiatka v medzinárodnej organizácii UNESCO ako unikátny krajinno - sídelný architektonický komplex pôvodných ľudových stavieb nenarušených prírodou, dodnes je táto dedinka živá. Dodnes tam býva a žije okolo 25 ľudí vo svojich dreveničkách, pričom mnohé z nich majú viac ako sto rokov. Uprostred obce sa nachádza drevená zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770 a zrubová studňa z roku 1860. Je to jedno z najčarovnejších miest Slovenska, pričom rozprávkovú atmosféru tomuto miestu dávajú práve hrdo stojace dreveničky.

   Práve je Po december 10, 2018 5:55 pm